Jānis Retenais

Asociētais profesors, Pūšaminstrumentu katedras metāla pūšaminstrumentu klases vadītājs

 

Jānis Retenais ir JVLMA vēsturē pirmais tubas spēles docētājs, kurš vienlaikus ir arī aktīvs atskaņotājmākslinieks. JVLMA Eifonija klases izveidotājs. Strādā par pedagogu kopš 2001. gada – sākotnēji Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolā, pēc tam Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā (Tubas un eifonija klase, Kameransambļa klase).

 

Izglītība

Jānis Retenais absolvējis JVLMA tubas klasi un ieguvis maģistra grādu kameransambļa spēlē pie Boļeslava Voļaka.

Studējis Luksemburgas konservatorijā pie prof. Patrick Krysatis un Enchedes (Holande) mūzikas augstskolā pie prof. Joost Smeets.

Piedalījies meistarklasēs pie pasaules vadošajiem tubas un eifonija spēlēs meistariem: Roger Bobo -Tuba (ASV), Steven Mead - Eifonijs  (Lielbritānija), James Gourlay – Tuba (Skotija), Rex Martin – Tuba (ASV), Jukka Myllys – Eifonijs (Somija), Michael Lind – Tuba (Zviedrija).

Vadījis neskaitāmas meistarklases Latvijas mūzikas skolās, pedagogu kvalifikācijas celšanas kursus, kā arī meistarklases Enshedes mzūikas augstskolā un Luksemburgas konservatorijā.

 

Profesionālā darbība

Kopš 2010. gada orķestra Rīga tubu grupas koncertmeistars.

Kopš 2002. gada JVLMA docētājs un no 2010. līdz 2017. gadam bijis JVLMA Pūšaminstrumentu katedras vadītājs. 2012. gadā ieguvis asociētā profesora titulu. 

1999. gadā ar domubiedriem izveidoja kvartetu Shady Brass Q, ar kuru deviņu gadu laikā nospēlēti vairāk nekā 700 koncerti Baltijas valstīs, Skandināvijā un Luksemburgā. Patlaban trombonu-tubas kvarteta Brassa nova dalībnieks. Jānis Retenais ir pirmā Latvijas tubu kvarteta “Tubaloģija” idejas autors un mākslinieciskais vadītājs, kā arī tubu kvarteta Magic 4 dalībnieks.

2009.gadā dibinājis diksilendu SUNNY GROOVE DIXIE kura sastāvā piedalijies neskaitāmos koncertos, starptautiskos festivālos un meistarklasēs Latvijā, Lietuvā, Polijā un Čehijā.

2017. gadā izveidojis metālpūšaminstrumentu kvintetu BRASS.EDU kura sastāvā veido un atskaņo intresantas un daudzpusīgas koncertprogrammas Latvijas koncertzālēs, kā arī vada meistarklases jaunajiem topošajiem mūziķiem.

Pirmatskaņojis Andra Vecumnieka Koncertu tubai un pūtēju orķestrim, uzstājies solo dažādos koncertos meistarklasēs un spēlējis simfoniskajos un pūtēju orķestros. 

Jānis Retenais ir “Rīgas Brass simpozija” un Starptautiskā diksilendu mūzikas festivāla iniciators un mākslinieciskais vadītājs.

Kā orķestra diriģents J.Retenais guvis labus panākumus kopš 2009. gada, kad sāka strādāt ar Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas pūtēju orķestri, kas dažu gadu laikā ieguva augstāko novērtējumu vairākos Latvijas un Baltijas pūtēju orķestru konkursos.