JMRMV Simfoniskā orķestra un jauktā kora koncerts "Messa di Gloria"

Pirms Lieldienām uz koncertu aicina Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas simfoniskais orķestris un jauktais koris diriģenta Vilhelma Vācieša vadībā. Mūziķu sastāvu kuplinās solisti: tenors Artjoms Safronovs un baritons Eduards Vācietis, kā arī Rīgas projektu kora grupa. Koncerts notiks 13. martā Latvijas universitātes Lielajā aulā plkst. 19:00. Biļetes pieejamas portālā bezrindas.lv.

 

Koncerta programmā divu itāliešu maestro mūzika – par koncerta krāšņu uztakti ir iecerēta Džoakīno Rosīnī uvertīra opera “Seviljas bārddzinis” un lielākais uzsvars ir likts uz Džakomo Pučīnī “Messa di Gloria”.

Atskaņotājmākslinieki:

Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas simfoniskais orķestris
Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas jauktais koris sadarbībā ar “Rīgas projektu kora” grupu

Solisti: tenors - Artjoms Safronovs, baritons - Eduards Vācietis

Diriģents – Vilhelms Vācietis

 

Rosīnī mūzikas pasaulē ir pazīstams ne tikai ar operas buffa jeb komiskās operas pacelšanu augstākā pakāpē, bet arī ar savu izsmalcināto feinschmecker jeb gardēža gaumi. Tāda ir arī viņa mūzika – līksma un garda. Komēdijas “Seviljas bārddzinis” uvertīras atskaņojums atsevišķi bez sekojošā operas izklāsta ir nereta parādība atskaņotājmākslas annālēs. Pavisam īsi pieminot operas stāstu, 17. gadsimta Seviljā notiek dažnedažādas pārgalvības grāfa Almavivas un izveicīgā Figaro izpausmēs – viņi abi mēģina iekļūt doktora Bartolo namā pie mīļotās Rozīnas… Tradicionāli uvertīrās tiek iekļauta kopējā muzikālā gleznojuma kvintesence ar spilgtāko tematismu izvedumiem.

Sekojošās itāliešu operu komponistu paaudzes pārstāvis ir Džakomo Pučīnī, kura estētiskie uzskati brieduši verisma ietekmē 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākumā ar tā centieniem pēc īstenības patiesīga iemiesojuma un cilvēcīgu emociju kaislīgiem atspulgiem.

MESSA DI GLORIA tapa 1880. gadā, kad Pučīnī bija vien 22 gadus jauns autors un šis opuss ir viens no retajiem Džakomo Pučīnī sakrālajiem vokāli instrumentāliem darbiem, kurā ir vispārliecinošāk jūtama Džuzepes Verdi daiļrades ietekme, tādējādi pietuvinot "Mesas di Gloria" mūzikas valodu operas žanram. Oriģinālais Mesas nosaukums ir “Mesa četrām balsīm ar orķestri” (“Messa a quattro voci con orchestra”), laika gaitā transformējoties par “Messa di Gloria”, kuru izpilda simfoniskais orķestris, jauktais koris un divi solisti: tenors un baritons.

Pučīnī dzīves laikā Messa tā arī netika izdota pilnā apjomā un vien pēc Otrā pasaules kara priesteris Dante Del Fiorentino iegādājās apskritušu Messas manuskriptu no kādas ģimenes, kur manuskripts bija nonācis privātā īpašumā.

 

Papildu informācija lasāma, kā arī biļetes pieejamas portālā bezrindas.lv.